Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku toplumun her kesimini ilgilendiren alanlardan biridir. Kiracı konumu ve ev sahibi konumu olarak ele almak gerekirse, iki tarafında arasında zaman zaman çeşitli problemler olabilmektedir.

Komşularınızla ilgili problemler de olabilmekte ve yaratabileceği sorunlar doğrultusunda faaliyet göstermekte olan çalışma alanı olarak gayrimenkul ve inşaat hukuku devreye girerek dikkatli bir şekilde ele alınması gereken hukuk alanını oluşturmaktadır.

Gayrimenkullerinizi çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Kat karşılığında yapılan inşaat sözleşmesi doğrultusunda, var ise elinizde bulunan mevcut taşınmazları müteahhitlere verebilirsiniz. Akabinde yapılacak olan sözleşmenin hazırlanarak gayrimenkul sahibi olarak sizi ve müteahhidi korumaya yönelik maddeleri kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Yapılacak olan sözleşme dikkatli şekilde her iki tarafı da korumaya yönelik hazırlanmazsa olumsuz yönde gecikmelerle birlikte belirlenmiş olan arsa veya dairenin devredilememesi gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Ek olarak mevcut kiracılık sözleşmelerinde de problemler yaşanabilmektedir. Kiracılık sözleşmelerinde ise kiracıların kiralarını ödememeleri durumunda, ev sahipleri kiracıların tahliyesini isteyebilir veya kira bedelinin ödenmesini talep etmektedir. Bu talepler doğrultusunda icra takibi ile birlikte tahliye davası açma talebi söz konusu olabilmektedir.